یک کشف پیش از تاریخ در کوه پنج انگشتی

معاون میراث فرهنگی یزد از کشف سر پیکان فلزی مربوط به دوران تاریخی در کوه پایه های پنج انگشتی ابرکوه خبر داد.

ایسنا: «ساشا ریاحی مقدم» گفت: در بازدیدی که توسط کمیته بررسی و شناسایی آثار تاریخی معاونت میراث فرهنگی اداره کل استان یزد از منطقه پنج انگشتی ابرکوه انجام شد، اشیای تاریخی از ادوار پیش از تاریخ و تاریخی از اطراف این منطقه کشف شد که از این بین، کشف یک سر پیکان تاریخی بسیار قابل توجه بود.

او با اشاره به این‌که منطقه پنج انگشتی ابرکوه در فاصله ۸۰ کیلومتری از مرکز شهرستان ابرکوه در کنار جاده های تاریخی ادویه و شاخه ای از جاده ابریشم قرار دارد، از آثار تاریخی که در اطراف این کوه وجود دارد از «جاده تاریخی ادویه»، «شاخه‌ای از جاده ابریشم»، «بخشی از مسیر راه شاهی تاریخی»، «کوه کلات» و «دخمه‌های تاریخی» معروف به «دخمه شاه‌وار»، «قلعه هارونی» و بسیاری از آثار تاریخی ارزشمند دیگر نام برد.

به گفته‌ی وی، کوه پنج انگشتی از نظر طبیعی دارای سنگواره‌ها و فسیل‌هایی است که نمایانگر گذشته طبیعی این منطقه است. این درحالی است که این منطقه از منظر طبیعی در بین دو منطقه نمکزار و کوهستانی قرار دارد که بخش شمالی آن در گذشته نه چندان دور یک باتلاق و نمکزار طبیعی بوده و بخش جنوبی آن کوه‌های زنجیر مانند زاگرس است.

او تاکید کرد: این دیوار طبیعی در تاریخ ایران اهمیت بسیار داشته به گونه‌ای که فقط از معبرها و شکاف‌های دره‌های این کوه‌ها امکان ارتباط شمال و جنوب مقدور بوده است، یکی از این گذرگاه‌ها که در نزدیک منطقه پنج انگشتی قرار دارد و بارها در شاهنامه فردوسی از آن نام برده شده، «تنگه پوزه سیاه» است

The post یک کشف پیش از تاریخ در کوه پنج انگشتی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *