کلیسایی که نوتردام از روی آن ساخته شده در سوریه است/ قلب لوزه؛ بهترین نمونه از معماری بیزانسی

مدتی بعد از حادثه دلخراش آتش‌سوزی شاهکار معماری گوتیک پاریس، خبرگزاری فرانسه گزارشی را به شاهکاری از معماری بیزانسی اختصاص داد که منبع الهام کلیسای نوتردام پاریس بوده است.

چمدان: بقایای کلیسای جامعی مربوط به قرن پنجم میلادی در قلب یکی از شهرهای متروکه سوریه دیده می‌شود که فقط با یک نگاه ساده می‌توان به شباهت آن به شاهکارهای معماری سده‌های میانی از رمانسک تا گوتیک فرانسوی پی برد.

در ۵۰ کیلومتری حلب در شهر کوچک قلب لوزه، بقایای کلیسای جامع قلب لوزه قرار دارد. کلیسایی که زمانی ورودی طاقی بزرگی با دو برج دوقلو موازی داشته است. سازه‌ای معماری که خبرنگار خبرگزاری فرانسه بلافاصله بعد از آتش‌سوزی نوتردام به آنجا رفت و از این کلیسای قدیمی واقع در خاورمیانه که الهام‌بخش نوتردام و بسیاری دیگر از بناهای تاریخی سده‌های میانی اروپا است گزارش گرفت.

کلیسای جامع

اعتقاد بر این است که کلیسای قلب لوزه بهترین نمونه از معماری بیزانسی در سوریه باشد. دایانا دارک، کارشناس فرهنگ خاورمیانه در گفت‌وگو با ای‌اف‌پی می‌گوید که این کلیسای جامع، اولین نمونه شناخته‌شده با دو برج دوقلو و طاق مرکزی است که بعدها در سبک معماری رمانسک از آن استفاده شد و سپس در سبک گوتیک به تکامل رسید و اثری چون نوتردام از آن خلق شد.

کلیسای قلب لوزه در شمال‌غربی سوریه نزدیک مرز ترکیه است که همراه با کلیساها و ویرانه‌های تاریخی دیگری که در دهکده‌های شمال سوریه قرار دارند و در سال‌های اخیر به صحنه غم‌انگیز جنگ تبدیل شده‌اند از سال ۲۰۱۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو وارد شده است.

The post کلیسایی که نوتردام از روی آن ساخته شده در سوریه است/ قلب لوزه؛ بهترین نمونه از معماری بیزانسی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *