چالش احیای خانه‌های سنتی در گرو تصمیم شهرداریها/ دو سود برای ساکنان بافت‌های قدیمی با ایجاد هاستل

یک فعال حوزه گردشگری با تشریح میزان قیمت هاستل‌ها در اروپا در مقایسه با ایران گفت: قیمت اقامت یک شب در هاستل‌های اروپایی در حدود ۱۵ الی ۲۲ یورو است ولی در ایران با رونق گرفتن هاستل‌ها – قیمت آنها در حدود ۷ الی ۱۰ یورو خواهد بود.

خبرگزاری تسنیم: علی جعفرنژاد  درخصوص وضعیت تبدیل خانه‌های قدیمی به مراکز اقامتی و پذیرایی در راستای حفظ بناهای قدیمی و همچنین جذب گردشگر اظهار داشت: یکی از مهمترین چالش‌ها در زمینه احیای خانه‌ها و بافت‌های قدیمی مشکلاتی است که با شهرداری‌ها وجود دارد و باید شهرداری این روند را تسهیل کند.

سرمایه‌گذار یکی از اقامتگاههای سنتی ادامه داد: وقتی افراد می‌خواهند برای احیای بافت‌های قدیمی اقدام کنند مورد تشویق قرار می‌گیرند ولی وقتی کار خود را برای مرمت آغاز می‌کنند با مشکلات عدیده ای که بیشتر نیز از سوی شهرداری است مواجه می‌شوند.

جعفرنژاد تصریح کرد: بنابراین روند کارهای اداری برای مرمت خانه‌های قدیمی بین سازمان میراث فرهنگی و شهرداری بسیار بوده و افراد را دچار بی انگیزگی می‌کند.

وی با پرداختن به پتانسیل‌ اقامتگاههای کوچک و ارزان از جمله هاستل تشریح کرد: گردشگران خارجی برای اقامت از هاستل‌ها بیشتر استفاده می‌کنند، زیرا ارزانتر هستند و متعاقباً در سفر به ایران نیز تمایل آنها برای استفاده از هاستل بیشتر است.

جعفرنژاد با تشریح میزان قیمت هاستل‌ها در اروپا در مقایسه با ایران عنوان کرد: قیمت اقامت یک شب در هاستل‌های اروپایی در حدود 15 الی 22 یورو است ولی در ایران با رونق گرفتن هاستل‌ها – قیمت آنها در حدود 7 الی 10 یورو است.

وی درخصوص افزایش امنیت در محله‌ خانه‌های قدیمی با احیای این بافت‌ها بیان کرد: مسلماً وقتی چنین خانه‌های قدیمی مرمت شده و گردشگرپذیر می‌شوند، نیروی انتظامی نیز برای امنیت تردد توریست‌ها حضور بیشتری پیدا می‌کند و این مسئله تاثیر خوبی در امنیت چنین محله‌های خواهد داشت.

جعفرنژاد همچنین نسبت به رونق گرفتن کسب و کار افراد بومی چنین محلاتی با احیای خانه‌های قدیمی و تبدیل به مراکز اقامتی و پذیرایی خاطرنشان کرد: به هر حال برای تهیه مواد اولیه و دیگر خریدهای توریست‌ها – افراد محلی نیز از این خریدها سود خواهند برد.

The post چالش احیای خانه‌های سنتی در گرو تصمیم شهرداریها/ دو سود برای ساکنان بافت‌های قدیمی با ایجاد هاستل appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *