پایان مناقشه‌ فرهنگی ایتالیا و فرانسه با قرض‌دادن آثار داوینچی به موزه لوور

دادگاهی در ایتالیا مجوز قرض دادن تابلوی «مرد ویترووین» اثر «لئوناردو داوینچی» و دیگر آثار وی را به موزه لوور فرانسه صادر کرد و به مناقشه‌ای فرهنگی میان دو کشور پایان داد.

ایرنا: موزه لوور قصد دارد این آثار را در جریان برگزاری نمایشگاهی به مناسبت پانصدمین سالگرد مرگ این هنرمند ایتالیایی، به نمایش گذارد. حکم این دادگاه، حکم یک دادگاه بدوی برای جلوگیری از قرض دادن این آثار به موزه لوور را لغو کرد.

به گزارش رسانه های ایتالیایی، این نقاشی دست‌کم یک میلیارد یورو بیمه شده است. تابلوی مرد ویترووین درون محفظه ای مجهز به سیستم کنترل رطوبت در گالری «آکادمیا» ونیز نگهداری می شود و به ندرت در معرض دید عموم قرار می گیرد.

این تابلوی نقاشی به ابعاد ۳۵ در ۲۵ سانتی متر، نمایانگر نسبت و ابعاد جسم انسانی است. بدین ترتیب، رم چند اثر داوینچی را برای نمایش در نمایشگاهی بزرگ که هفته جاری در لوور برگزار می شود، به پاریس قرض می دهد.

در عوض، آثار رافائل نقاش ایتالیایی که در موزه لوور نگهداری می شود برای نمایش در پایتخت ایتالیا به این کشور امانت داده می شود.

داریو فرانچسکینی (Dario Franceschini) وزیر میراث فرهنگی ایتالیا پس از صدور حکم این دادگاه توییت کرد: اکنون عملیات بزرگ فرهنگی ایتالیا – فرانسه برای برگزاری دو نمایشگاه از آثار لئوناردو در پاریس و رافائل در رم آغاز می شود.

دولت سابق ایتالیا پیشتر این امر را زیر سوال برده و با ایده امانت دادن آثار داوینچی به فرانسه مخالفت کرده بود. از سوی دیگر، مسئولان موزه لوور پاریس برای نمایش تابلوی معروف سالواتور موندی اثر داوینچی در نمایشگاهی در این موزه، ناکام مانده اند.

قرار بود این تابلو روز ۲۴ اکتبر (۲ آبان) به همراه آثار دیگر در موزه لوور به نمایش درآید، اما به نظر می رسد توافق های لازم برای دستیابی به این تابلو حاصل نشده است.

در این اثر هنری که پادشاه لویی دوازدهم از فرانسه بیش از ۵۰۰ سال پیش سفارش داده بود، عیسی مسیح (ع) از تاریکی ظهور کرده و در حالی که گویی شفاف در یک دست دارد با دست دیگرش برای جهان طلب خیر و برکت می‌کند.

داوینچی از بزرگترین هنرمندان دوره رنسانس بود که دستی در نوآوری، نقاشی، مجسمه سازی، معماری، علم، موسیقی، ریاضیات، مهندسی، ادبیات، آناتومی، زمین شناسی، نجوم، گیاه شناسی، نویسندگی، تاریخ و نقشه نگاری داشت. همچنین طرح ساخت چتر نجات، بالگرد و تانک به وی نسبت داده شده است. داوینچی در سال ۱۴۵۲ در ایتالیا به دنیا آمد و در سن ۶۷ سالگی در فرانسه درگذشت. معروفترین آثار قابل تشخیص وی، مونا لیزا، شام آخر و مرد ویترووین نام دارد.

The post پایان مناقشه‌ فرهنگی ایتالیا و فرانسه با قرض‌دادن آثار داوینچی به موزه لوور appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *