مکان های گردشگری گوری گرجستان

مکان های گردشگری گوری گرجستان

قلعه اصلی که بر روی تپه ساخته شده بود با نام گوری خوانده شد که در زبان انگلیسی به معنای تپه است. در تاریخ گرجستان در اوایل قرن هفتم به آن اشاره شده است. برخی از تاریخدانان بر این باورند که این قلعه توسط سزار هراکلیوس برای ذخیره مهمات جنگ در برابر ایرانیان ساخته شده است.

پس از قرن یازدهم این منطقه به یک مرکز فعال تجاری تبدیل شد. بر اساس نوشته‌های تاریخدانان، این فعالیت‌ها به خاطر بنیانگذار شهر بوده است.

به خاطر موقعیت جغرافیایی آن، دشمنان اغلب قلعه را هدف قرار می‌دادند و تلاش می‌کردند آن را فتح کنند تا بتوانند بر روی منطقه Shida Kartli تسلط داشته باشند. این قلعه بارها در طول تاریخ مورد تهاجم دشمنان قرار گرفته است و توسط ایرانی‌ها و سایر کشورها کنترل گشته است. این دژ محکم بارها تخریب شده و دوباره از نو ساخته شده است.

ظاهر فعلی این قلعه در سال ۱۷۷۴ ساخته شده است که در دوران پادشاهی Erekle دوم بوده است اما در سال ۱۹۲۰ توسط زلزله آسیب شدیدی دید.

موزه استالین در برگیرنده خانه یادبودی است که در آن جوزف استالین متولد شده است. بنای این موزه به همراه برجی است که در  آن قرار دارد. موارد منحصر به فرد زیادی در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود که در این میان می توان به مجموعه‌های شخصی از نقاشی‌ها، تصاویر، عکس‌ها، فیلم‌ها و سایر آثار تاریخی منحصر به فرد اشاره کرد.

همچنین بخوانید: بهترین مکان های ماجراجویی در گرجستان
  1. قلعه گوری:

این قلعه تاریخی بر روی یک تپه سنگی در مرکز گوری واقع شده است. خرابه‌های آن در شیب شمالی و یافته‌های باستان شناسی نشان می‌دهد که در این منطقه قلعه ای وجود داشته است که قدمت آن به قرن اول قبل از میلاد بر می‌گردد.

در نسخه‌های خطی تاریخی برای اولین بار در قرن سیزدهم از این بنا به عنوان زندان گوری یاد شده است.

  1. کلیسای مریم مقدس:

این معبد به عنوان کلیسای کاتولیک بین سال‌های ۱۸۰۶ و ۱۸۱۰ ساخته شده است. در سال ۱۹۲۰، این بنا توسط زلزله آسیب شدیدی دید.

در زمان شوروی سابق، مدرسه موسیقی گوری در داخل کلیسا احداث شد.

این ساختمان به کلیسای ارتدوکس گرجستان در سال ۱۹۹۰ تحویل داده شد. فعلا کلیسای گوری و Samtavisi متعلق به اسقفی است.

  1. موزه تاریخی و قوم نگاری:

موزه در سال ۱۹۳۵ بنیان گذاری شده است. فعلا این موزه میزبان بیش از ۴۸۱۰۰ نمایشگاه است که شامل شاهکارهای صنایع فلزی، نقاشی، مجسمه‌های تزئینی، مصنوعات منقوش، سکه های نقره ای کولخیس منحصر به فرد، سکه‌های متعلق به زمان دوره‌های ملکه تامار و دیوید نارین، سکه‌های کهن شرقی، آثار تاریخی به زبان گرجی و عربی، مجموعه‌ای از نسخه‌های خطی نوشته شده به زبان گرجی، مجموعه عظیمی از آرشیو عکس و بسیاری از جاذبه‌های دیگر است.

  1. موزه دولتی ژوف استالین:

موزه ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۳۷ تاسیس شد و شامل ۶۰۰۰۰ نمایشگاه است. این موزه در برگیرنده خانه یادبودی است که افراد معتقدند استالین در آن به دنیا آمده است. همچنین در این منطقه می‌توانید ساختمان نمایشگاه، ماشین شخصی استالین و سایر موارد را پیدا کنید. این موزه میزبان وسایل شخصی استالین نیز هست.

  1. Gorijvari:

مجتمع کلیسا و اقامت گاه محلی در ارتفاع ۶۰۰ متری واقع شده است. حمامی که در این ناحیه وجود دارد برای درمان مشکلات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این حمام اثر مثبتی بر روی سیستم عصبی بدن خواهد داشت.

  1. Uplistsikhe:

Uplistsikhe شهری از سنگ‌های تراشیده شده است که در ۱۰ کیلومتری شرق گوری و در ساحل رودخانه Mtkvari واقع شده است. یکی از قدیمی ترین اقامت گاه‌ها در این منطقه Uplistikh است که در تاریخ به آن اشاره شده است.

Uplistikh و بناهای تاریخی و باستانی اطراف آن متعلق به این منطقه است و قدمت آن به دوره‌های برنز بر می‌گردد.

  1. تنگه آتنی:

در کنار تنوع زیستی، تنگه آتنی موقعیت‌های گردشگری متعددی دارد. این موقعیت‌ها در برگیرنده Great Ateni، کلیسای آتنی سیونی، قلعه آتنی، کلیسای مریم مقدس، آب‌های معدنی Bisi و سایر موارد دیگر است. تنگه آتنی مقصد عالی برای برپایی کمپ است.

همچنین بخوانید: برترین جاذبه های گردشگری تفلیس گرجستان
  1. روستای Gardateni:

این روستا در ۶ کیلومتری شهر گوری واقع شده است. در این ناحیه شما می‌توانید موارد تاریخی مهم همچون قلعه Vere، کلیسای سنت جورج، کلیسای مریم مقدس، کلیسای سبز، قلعه Tsedisi و سایر بناهای تاریخی را پیدا کنید.

  1. کلیسای جامع Ruisi:

قدمت این کلیسای جامع به قرون هشتم و نهم بر می‌گردد و در ۷ کیلومتری شهر گوری واقع شده است.

بر اساس منابع معتبر، این بنا توسط پادشاهی به نام Vakhtang Gorgasali ساخته شده است. علی رغم اینکه ساختار اصلی این بنا حفظ نشده است اما سبک معماری مربوط به قرن هشتم را می‌توان به سادگی در آن تشخیص داد.

Ruisi با تعدادی رویداد سیاسی مهم این دوران مرتبط است. در  این کلیسا جورج دوم تاجگذاری کرده است. در طول این دوران، Ruisi پایتخت Kartli بوده است.

  1. کلیسای جامع Urbnisi:

این کلیسا در شهرداری Kareli واقع شده و در روستایی به نام Urbnisi قرار دارد.

قدمت عناصر موجود و نیز کتیبه‌هایی که در این مکان قرار دارد به قرن پنجم و ششم بر می‌گردد.

 

نوشته مکان های گردشگری گوری گرجستان اولین بار در مجله سفر پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *