صدور ویزای الکترونیکی ایران متوقف نشده است

با وجود قطعی اینترنت در یک هفته گذشته، صدور ویزای الکترونیکی ایران متوقف نشده و همچنان در جریان بوده است.

ایسنا: اینترنت از روز پنج‌شنبه (۳۰ آبان‌ماه) به تدریج درحال اتصال است. قطعی آن در یک هفته گذشته به گفته رییس جامعه تورگردانان ایران سبب قطع ارتباط با آژانس‌ها و توریست‌های خارجی شد، آن هم درست در فصل سفر گردشگران خارجی به ایران. با این حال مجتبی کریمی ـ رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه ـ به این خبرگزاری اعلام کرد که «در این مدت، صدور روادید الکترونیکی در جریان بوده و متوقف نشده است.»

ثبت و صدور روادید ایران برای اتباع خارجی از طریق سامانه e_visa.mfa.ir امکان‌پذیر است. این سامانه تقریبا از دو سال پیش راه‌اندازی شده و از آن پس اتباع خارجی می‌توانند بدون مراجعه به سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌های ایران و یا حتی آژانس‌های توریستی برای دریافت روادید ایران، مستقیم اقدام کنند.

هزینه و اعتبار روادید الکترونیکی مشابه روادید معمول ایران است که به شکل سنتی صادر می‌شد. اینک با صدور روادید الکترونیکی، برچسب‌های ویزا از روی گذرنامه حذف شده و حتی مُهر ورود و خروج ایران نیز دیگر ثبت نمی‌شود.

این روادید تقریبا در ۱۱۰ نقطه از جمله در فرودگاه‌های بین‌المللی داخل کشور و همچنین نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر می‌شود. طبق توضیح وزارت خارجه ایران، «سامانه روادید الکترونیکی ایران قادر به ارائه انواع روادیدهای تعریف‌شده توسط دولت جمهوری اسلامی است. هرچند به دلیل برخی ملاحظات و روابط سیاسی، ارائه برخی از انواع روادید برای شهروندان بعضی از کشورها صرفا از طریق نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران به صورت حضوری امکان‌پذیر است.» کانادا، انگلیس و آمریکا از جمله کشورهای مورد اشاره وزارت خارجه است.

همچنین با توجه به قوانین بین‌المللی و توافق‌های بینابین، امکان ورود به ایران برای تبعه برخی از کشورها «بدون دریافت روادید» امکان‌پذیر است. اتباع کشورهای آذربایجان، بولیوی، ترکیه، سوریه، لبنان، گرجستان، ارمنستان، ونزوئلا، مصر، مالزی و چین شامل قوانین لغو روادید با ایران شده‌اند و اتباع این کشورها می‌توانند در مبادی ورودی با توجه به قوانین و شرایط تعیین‌شده، مجوز ورود به ایران را دریافت کنند.

The post صدور ویزای الکترونیکی ایران متوقف نشده است appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *