شناسایی بندرگاه قدیمی و آثاری از قرون اولیه اسلامی در چابهار / شناسایی محوطه‌ همطراز با جیرفت در خلیج فارس

مدیر پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکران از شناسایی ۶۲ محوطه جدید باستانی و تاریخی در اولین فصل بررسی باستان شناختی در بخش دشتیاری شهرستان چابهار خبر داد.

چمدان: مرتضی حصاری با بیان این مطلب افزود: شناسایی یک بندرگاه قدیمی، محوطه‌های غنی از دوره‌های هخامنشی، اشکانی و ساسانی، آثاری از قرون اولیه اسلامی تا متاخر از جمله اثار شناسایی شده در این بخش است.

وی با اشاره به اینکه بخش مکران شامل گستره‌ای از جنوب سیستان و بلوچستان تا مرز گواتر پاکستان است گفت: در بررسی‌های صورت گرفته همچنین محوطه‌هایی از هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد هم افق با محوطه جهانی شهر سوخته، جیرفت و نمونه‌های یافت شده از کاوش‌های دردشت بلوچستان پاکستان نیز شناسایی شده است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکران در خصوص آثار شناسایی شده از دوران اولیه اسلام تا دوره متاخر افزود: در این بررسی‌ها سفالی از نوع کوباجه شناسایی شد. شناسایی این سفال تخمین‌های ارایه شده در خصوص اینکه مرکز ایران محل ساخت این نوع سفال بوده را با دو احتمال مبنی بر اینکه این نوع سفال در سواحل نیز تولید و یا از این مناطق صادر می شده است را قوت بخشیده است.

به گفته مرتضی حصاری پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکران از سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده و در طول یکسال گذشته در دوبخش عملی و مستند سازی فعالیت داشته است.

وی اقدامات مستند سازی پایگاه را شامل تهیه دو کتاب با عنوان مجموعه مقالات میراث فرهنگی خلیج فارس با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اداره کل امور پایگاه‌ها، معاونت میراث فرهنگی و دانشگاه‌های مختلفی همچون تهران، سیستان و بلوچستان، شهرکرد، لرستان و … و اطلس میراث فرهنگی جزایر خلیج فارس اعلام کرد.

حصاری مطالعات جغرافیایی تنگه هرمز، ارتباطات دریایی در خلیج فارس، جغرافیای تاریخی جزایر خلیج فارس، مدیریت منابع آب و تامین آب شیرین در جزیره قشم، شأن تاریخی جزیره کیش، معبد هندوهای بندرعباس، بادگیرهای هرمزگان، اطلس میراث فرهنگی جزایر ایرانی و … را از جمله موضوعاتی برشمرد که در مجموعه مقالات میراث فرهنگی به آن پرداخته شده است.
پیشنهاد توسط

The post شناسایی بندرگاه قدیمی و آثاری از قرون اولیه اسلامی در چابهار / شناسایی محوطه‌ همطراز با جیرفت در خلیج فارس appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *