سومین همایش “باغ ایرانی” در باغ فردوس برگزار می‌شود

سومین همایش باغ ایرانی ۱۹ مهر ماه با موضوع “تجربه فضای باغ ایرانی” در محل باغ فردوس تهران (موزه سینما) برگزار می‌شود.

به گزارش هنرآنلاین؛ موسسه مطالعاتی جهانباغ ایرانیان سومین همایش باغ ایرانی را برگزار می‌کند. این همایش نگاهی نو به ترویج تأثیر فرهنگ باغ ایرانی در سبک زندگی ایرانی معاصر در جهت بهره بردن از مفاهیم ارزشمند کهن الگوی ایرانی در لابه‌لای سطوح اجتماعی و میان همه مردم دارد.

در سالیان گذشته و طی تلاش‌های شکل گرفته هم اکنون ۹ باغ ایرانی ثبت جهانی شده است و علاقه‌ خاص جامعه‌ ایرانی به حفظ آثار هویتی شهرها و به خصوص باغات، گروهی از علاقمندان متخصص در امر معماری، شهرسازی و باغ‌سازی را برآن داشته تا به نحو ممکن در حفظ، احیا و گسترش باغ در شهرهای کشور تلاش کنند.

در همین راستا موسسه‌ مطالعاتی جهانباغ ایرانیان از سال ۹۶ اقدام به برگزاری مراسم روز باغ ایرانی در روز ۲۰ مهرماه مصادف با روز گرامی‌داشت حافظ کرده است.

 سومین همایش باغ ایرانی

در راستای اقدامات شکل گرفته در سال‌های گذشته امسال نیز با هدف نکو‌داشت ابعاد مادی و معنوی باغ ایرانی و ایجاد هویت فرهنگی مدرن از دل سنت باغ ایرانی، موسسه جهانباغ ایرانیان اقدام به برپایی سومین همایش باغ ایرانی کرده است. این همایش با موضوع “تجربه فضای باغ ایرانی” در فضای باغی ایرانی با حمایت مجله ویلا و پشتیبانی کمیسیون ملی یونسکوی ایران و انجمن مفاخر ایران برگزار خواهد شد.

در این مراسم انوشه منصوری؛ مدیرعامل موسسه مطالعاتی جهانباغ ایرانیان بیانیه سومین سالگرد باغ ایرانی را قرائت می‌کند و علیرضا قهاری ریاست انجمن مفاخر معماری ایران، دکتر حجت‌الله ایوب دبیرکل کمیسیون یونسکو، پژمان رضایی معاون گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران و حمید قبادی دانا مشاور اجرایی معاونت امور هنری وزارت ارشاد سخنرانی خواهند کرد.

همچنین ارائه مقالات “معماری باغ ایرانی و طبیعت در سینما” توسط الناز راسخ پژوهشگر معماری و سینما؛ “تأثیر معماری و باغ ایرانی در شاعرانگی آثار عباس کیارستمی” توسط شادمهر راستین فیلمنامه‌نویس و پژوهشگر سینما، “ردپای باغ ایرانی در معماری منظر مدرن سوییس” توسط حسنا پورهاشمی معمار و پژوهشگر معماری، “باغ ایرانی معاصر” امیر عباس ابوطالبی معمار و سردبیر مجله ویلا، “باغ ایرانی، معماری ایرانی و فرش ایرانی” توسط فرخ محمدزاده‌مهر، “باغ ایرانی، هنر ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی آثار بهار بهبهانی” توسط کیمیا صابونی پژوهشگر معماری و هنرمند و سخنرانی دکتر رکسانا عبداللهی پژوهشگر معماری از دیگر بخش‌های این همایش است.

ارائه “اسکیس باغ ایرانی، تجربه فضا” توسط مرتضی صدیق، “عکاسی از باغ ایرانی، تجربه فضا” به سرپرستی آرش وکیل‌زاده و همچنین پخش “مستند لباس ایرانی” سایر بخش‌های سومین همایش باغ ایرانی است.

عموم علاقمندان برای حضور در این همایش می‌توانند جمعه ١٩ مهرماه از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۸:۳۰ به باغ فردوس تهران، موزه سینما، سالن فردوسی مراجعه کنند.

The post سومین همایش “باغ ایرانی” در باغ فردوس برگزار می‌شود appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *