سفر به عمق تاریخ در دل یک غار

غار جوجه یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای طبیعی قائن است که از لحاظ باستان‌شناسی اهمیت دارد.

ایسنا: غارهای خیره‌کننده و اسرارآمیز تنها در افسانه‌ها یا فیلم‌های ترسناک پیدا نمی‌شوند، بلکه خیلی از آن‌ها را می‌شود در بکرترین مناطق طبیعی یافت کرد.

غارها مکان‌هایی هستند که لحظاتی رمزآلود و حیرت‌انگیز را برای گردشگران فراهم می‌آورند چرا که محیطی پر از رمز و راز را برای افراد تداعی می‌کنند.

غاری شگفت‌انگیز در قاین

غار جوجه یکی از این غارها است که این غار در ۲۵ کیلومتری شرق قائن و ۵ کیلومتری جنوب‌ غرب روستای خونیک علیا قرار دارد. غار جوجه یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای طبیعی قائن است که از لحاظ باستان‌شناسی اهمیت دارد.

این غار برخلاف اسم آن از بزرگ‌ترین غارهای شناسایی شده در خراسان ‌جنوبی است که انتهای آن بر اثر زلزله یا فرسایش سنگ‌ها به مرور بسته شده است.

دهانه این غار در ارتفاع تقریبی ۸۰ متر از کف دره رو به شرق قرار دارد. ابعاد دهانه غار ۲ x ۴ متر است و ارتفاع داخل غار به ۴۰ متر نیز می‌رسد.

داخل غار متشکل از یک تالار اصلی است و تشکیلات زیبای بلوری و گل کلمی بر سطح دیواره‌ها و کف مشاهده می‌شود. همچنین در قسمت‌هایی از غار تشکیلات زیبای استالاکتیت و استالاگمیتی دیده می‌شود.

داخل غار می‌توان آثار پراکنده سفال را مشاهده کرد. در ابتدای غار حوضی ساخته شده از مصالح سنگ و ساروج وجود دارد. نرسیده به غار جوجه از مسیر رودخانه، در سمت چپ کوه، دهانه‌ای سنگی به نام کال زاغو دیده می‌شود که ۳٫۵ متر عرض و ۳ متر ارتفاع دارد.

برای پیمایش این غار نیاز به تجهیزات سنگ‌نوردی است. این غار نیز به وسیله زلزله مسدود شده و تنها ۶۰۰ متر از مسیر قابل پیمایش است.

بر روی یکی از دیواره‌های غار جوجه آثاری از طرح و نقش‌های بسیار قدیمی مشاهده می‌شود. آثار و بقایای سفال‌هایی مربوط به دوران تاریخی در ابتدای غار پراکنده‌ است. وجود قندیل و بلورهای نمک داخل غار منظره‌ای زیبا از شگفتی‌های عالم را به نمایش گذاشته و آثار به دست آمده از آن گویای زندگی غارنشینی است.

کف غار از مقدار زیادی خاک انباشته شده است، لذا احتمال وجود آثار فرهنگی و تاریخی منقول و غیرمنقول در زیر انبوه خاک بسیار زیاد است. موقعیت طبیعی خاص غار یعنی قرارگرفتن آن در دامنه شیب دار کوه و محلی که اشراف کامل به مسیرهای ارتباطی به دهانه غار دارد، موقعیت دفاعی مناسبی به آن داده است. از سوی دیگر موقعیت دهانه غار به صورتی است که پیداکردن آن نسبتاً مشکل است.

فضاهای وسیع درون غار و آزادی عمل ساکنان آن مزیت دیگر این غار است، لذا محل مناسبی برای پناه گرفتن گروه‌های انسانی است. براساس شواهد موجود به خصوص آب انبار، این غار می‌توانسته توسط فرقه اسماعیلیه مورد استفاده قرار بگیرد.

بی تردید غار جوجه یکی از مکان ‌های شگفت‌انگیز استان خراسان جنوبی است که می‌تواند مقصد بسیاری از گردشگران در ایام نوروز باشد. غاری که با خود داستان‌هایی از گذشته را به همراه دارد.

The post سفر به عمق تاریخ در دل یک غار appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *