تعطیلات آخر هفته کجا برویم؟/زمستان کردستان چشم‌انتظار گردشگر/جلوه گری یخچال‌های طبیعی

زمستان کردستان اگر زیباتر از فصل بهارش نباشد، بدون شک کمتر نیست ولی متأسفانه تاکنون ظرفیت‌های گردشگری بکر و ویژه این منطقه در زمستان همچنان ناشناخته باقی‌مانده است.

مهر:موقعیت جغرافیایی استان کردستان به‌گونه‌ای است که در فصول پاییز و زمستان بخش‌های زیادی از آن پوشیده از برف و بخش‌های دیگر رنگ و بوی نزدیک به بهاری بودن را از خود به نمایش می‌گذارند.

بلندی‌های زیاد، دشت‌های متعدد و در کنار آن کوه‌های سر به فلک کشیده ازجمله مهم‌ترین ویژگی‌های منطقه جغرافیایی استان کردستان است و به دلیل این نوع تنوع، در فصل زمستان زیبایی‌های این استان کم نیست.

نیمه‌های پاییز ماه که از راه می‌رسد منطقه زرینه و بخش‌هایی از دیواندره یعنی اطراف هزارکانیان، خود را برای پوشیدن رخت سفید زمستانی آماده می‌کند درحالی‌که در مریوان و سروآباد و دیگر روستاهای مرزی این منطقه فصل برداشت انار، گردو و انگور سیاه همچنان ادامه دارد.

دشت‌های سراسر زیبای منطقه ساران از اواخر آبان ماه رخت سفید زمستانی می‌پوشند، بلندی‌های دیگر شهرهای استان نیز سفیدپوش شده‌اند ولی غرش چشمه‌های پرآب در سروآباد و مریوان و البته سوز سرما در بیجار تا حدودی مردم را وادار به استفاده از پوشش‌های گرم‌تر می‌کند.

​در کردستان فصل زمستانش از آذرماه آغاز می‌شود و همین‌که صدای پای آذر فرامی‌رسد، باید منتظر مسدود شدن گردنه «ته ته» حدفاصل استان‌های کردستان و کرمانشاه بود، گردنه‌ای که معمولاً از آذرماه تا اردیبهشت سال بعد مسدود است و با کوچک‌ترین بارش در استان حتماً در آنجا کولاک شکل می‌گیرد.

در کنار سفیدپوش شدن دشت‌های پر از گل و گیاه سارال، منطقه زرینه نیز چهره زمستانی کاملی به خود گرفته است، زرینه یکی از شهرهای حدفاصل دیواندره – سقز است و علیرغم اینکه یک راهدارخانه مجهز در این منطقه ایجادشده ولی در راه ماندن مسافران همواره یکی از خبرهای ثابت روزهای زمستانی کردستان است.

رخت سفید زمستانی بر تن بام ایران در آذرماه

زرینه که به بام ایران و کردستان هم شهره است، هرساله زودتر از سایر مناطق استان کردستان سفیدپوش می‌شود و این رخت زمستانی تا هفته‌های پایانی اردیبهشت‌ماه نیز همچنان بر تن این منطقه است و گاهی اوقات ارتفاع برف در منطقه زرینه رکورد زنی می‌کند.

اما داستان سنندج و دیگر شهرهای استان کردستان در فصل زمستان تا حدودی متفاوت است، با بارش اولین برف زمستانی و با سفیدپوش شدن آبیدر و دامنه‌های آن مردم برای بازی‌های زمستانی باهم رقابت می‌کنند.

فرقی نمی‌کند در کدام ساعت از شبانه‌روز برف بر زمین بنشیند و ارتفاع بگیرد، سنندجی‌ها همیشه آماده‌اند تا بعدازاین اتفاق خود را به دامنه‌های آبیدر برسانند و بازار بازی‌های مختلف با برف تا دلتان بخواهد گرم است.

گاهی اوقات جمعیت به‌قدری به دامنه آبیدر پناه می‌برند که ترافیک خسته‌کننده از ماشین و شهروندان شکل می‌گیرد و باید ساعت‌ها برای رسیدن به مقصد موردنظر در صف‌های طولانی منتظر ماند.

بازار داغ بازی‌های زمستانی در سنندج

سنندجی‌ها برای بازی‌های زمستانی با برف فقط یک انتخاب ندارند، گردنه صلوات آباد سنندج که یکی از گردنه‌های مرتفع در منطقه به شمار می‌رود و مشرف بر سنندج نیز هست، دیگر گزینه انتخابی برای حضور شهروندان سنندجی است.

در ساعات مختلف از شبانه‌روز به‌ویژه در بعدازظهر روزهای تعطیل هزاران نفر از شهروندان سنندجی به همراه خانواده، خود را به گردنه صلوات آباد می‌رسانند تا با انجام بازی‌های مختلف از برف لذت ببرنددر ساعات مختلف از شبانه‌روز به‌ویژه در بعدازظهر روزهای تعطیل هزاران نفر از شهروندان سنندجی به همراه خانواده، خود را به گردنه صلوات آباد می‌رسانند تا با انجام بازی‌های مختلف برای لحظاتی در کنار خانواده از برف و بارش این رحمت الهی لذت ببرند.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که بازی‌های زمستانی با برف تنها مختص به سنندج نیست و در دیگر شهرهای استان کردستان ازجمله مریوان، سقز، بانه، بیجار و حتی قروه به دلیل شرایط خاص منطقه‌ای بازار بازی‌های زمستانی حسابی داغ است.

زیبایی‌های زمستان کردستان فقط به این موارد محدود نمی‌شود، چراکه شکل‌گیری قندیل‌های یخی در مناطق مختلف استان کردستان به‌ویژه گردنه ژالانه در مسیر سروآباد به اورامان نیز از دیگر چشم‌اندازهای زیبای زمستان در کردستان است.

از کوه‌های پربرف، یخچال‌های طبیعی و آبشارهای یخی گرفته تا مناطق برف‌گیر و گردنه‌های سخت گذر ژالانه، تته سروآباد و ماموخ سنندج، اتفاقات فصلی در تالاب‌ها و تغییر سبک زندگی مردم همه فرصت‌هایی است که در پناه توسعه گردشگری زمستانه، می‌تواند بالفعل و به ظرفیت سرمایه‌ای تبدیل شوند.

چشمه‌های آب‌معدنی، پرنده‌نگری در تالاب‌های یخ‌زده و کلنی‌های چند هزار قطعه‌ای پرندگان مهاجر تالاب زریبار مریوان، زندگی زمستانی روستاییان، برگزاری آیین‌های سنتی در روستاها، لذت بردن از چشم‌اندازهای زیبای برفی و کوهستانی و حضور در بازارهای محلی ظرفیت‌های گردشگری زمستانی کردستان هستند.

پیاده‌روی بر روی سطح یخ‌زده دریاچه زریبار در فصل زمستان

آری زمستان که فرامی‌رسد و روزهای سرد دی‌ماه خود را نمایان می‌کند، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری کردستان و غرب ایران زیباتر هم می‌شود، چراکه سطح دریاچه زریبار به‌صورت کامل یخ می‌زند و مردم برای دیدن این منظره زیبا حتی از طرف سطح یخ‌زده آن پیاده‌روی می‌کنند.

طی چند سال اخیر و به دنبال سرمای شدید در استان کردستان، سطح دریاچه زریبار برای مدت‌زمانی بیش از یک ماه یخ‌زده و علاوه بر مریوانی‌ها شمار زیادی از مردم کردستان و حتی دیگر استان‌های کشور را به این منطقه کشانده و بازار پیاده‌روی و حتی دوچرخه‌سواری بر روی سطح یخ‌زده این دریاچه زیبا که از آن به‌عنوان نگین کردستان یاد می‌شود، حسابی گرم است.

زیبایی‌های کردستان در فصل زمستان فقط به وجود برف و بازی‌های زمستانی نیست، زمستان در کردستان بهترین فرصت برای برگزاری آئین‌های مذهبی و جشن‌های شادی ویژه مردم به‌ویژه در مناطق روستایی است.

برگزاری مراسمی به قدمت تاریخ در زمستان اورامان

آیین پیرشالیار در شهر اورامان از توابع شهرستان سروآباد مشهورترین مراسم زمستانی در کردستان است که طی چند سال اخیر و به دنبال انعکاس گسترده آن در فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی، حتی گردشگران خارجی را نیز در میانه‌های بهمن‌ماه به این منطقه کشانده است.

آخرین چهارشنبه منتهی به ۱۵ بهمن‌ماه که فرابرسد، جشن پیرشالیار با حضور گروه‌های مختلف مولودی خوان و ذکر دراویش آغاز می‌شود و نه‌تنها مردم خود اورامان تخت که مردم سایر روستاهای اطراف خود را به اورامان می‌رسانند و یکی از کهن‌ترین و قدیمی‌ترین مراسم‌ها در کردستان را برگزار می‌کنند.

برگزاری سه روز مراسم ذکر و سماع، دف‌نوازی و قربانی کردن در اورامان تخت باعث می‌شود تا هرساله تورهای مختلف گردشگران داخلی و خارجی در سرمای شدید و البته با عبور از گردنه‌های سخت و پر از کولاک خود را به این منطقه برسانند.

زمستان که فرامی‌رسد کشاورزان روستایی در کردستان در تدارک برگزاری جشن‌های عروسی هستند، چراکه برگزاری مراسم‌های عروسی در دیگر فصول سال به دلیل انجام کارهای کشاورزی و دامداری کمتر است و زمستان بهترین فرصت برای انجام این کار است.

برگزاری مراسم‌های عروسی در مناطق روستایی کردستان بر اساس ویژگی‌های خاص فرهنگی هر منطقه از دیگر جلوه‌های زیبای این فصل در کردستان است و معمولاً مردم روستاهای استان به‌ویژه در شهرستان‌های سنندج، دیواندره، مریوان، سروآباد و سقز و بانه مراسم‌های خود را در روزهای سرد زمستان و گاهی اوقات هم زیر بارش برف برگزار می‌کنند.

زمستان در کردستان زیبایی‌های زیادی دارد ولی متأسفانه فرصت دیده شدن برای این‌همه چشم‌انداز و زیبایی فراهم نشده استبرپایی مراسم‌های مختلف برای رقص و پای‌کوبی ازجمله بخش‌های اصلی برگزاری عروسی در روستاهای کردستان است، پوشیدن لباس‌های محلی با رنگ‌های متنوع باعث می‌شود تا مناظر و جلوه‌های بدون تکراری مشاهده شود.

زمستان در کردستان زیبایی‌های دیگری هم دارد ولی متأسفانه فرصت دیده شدن برای این‌همه چشم‌انداز و زیبایی فراهم نشده است و نه‌تنها گردشگران خارجی، که حتی گردشگران داخلی نیز به دلیل نبود اطلاع‌رسانی مناسب و البته زیرساخت‌های لازم از دیدن این‌همه زیبایی محروم‌اند.

ذکر این نکته نیز ضروری است که وجود مرز مشترک بیش از ۲۲۰ کیلومتری استان کردستان با اقلیم کردستان عراق بهترین فرصت در راستای حضور و پذیرایی از گردشگرانی از کشور عراق است تا با کمترین هزینه و البته با بیشترین میزان سوددهی از این ظرفیت بهره‌برداری شود.

The post تعطیلات آخر هفته کجا برویم؟/زمستان کردستان چشم‌انتظار گردشگر/جلوه گری یخچال‌های طبیعی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *