اتاق های هتل چه فرقی باهم دارند؟

لپ‌تاپ را روشن می‌کنیم یا موبایل‌مان را برمی‌داریم. فکر می‌کنیم ۵ دقیقه‌ای هتل رزرو می‌کنیم و کار تمام می‌شود. اما بعد از چند دقیقه گشتن گیج می‌شویم. نمی‌دانیم چه اتاقی انتخاب کنیم و چه نوع اقامتگاهی به‌درد ما می‌خورد و اصلا اتاق دبل و توئین چیست و چه فرقی باهم دارند.

البته ماجرا می‌تواند خیلی ساده‌تر از این باشد. کافی‌ست با انواع اتاق‌ های هتل آشنا شویم و بعد براساس تعداد مسافر، بودجه و توقعی که از امکانات اتاق‌مان داریم، کار رزرو را تمام کنیم.

گاهی هتل اتاق‌ها را به‌سبک خودش نام‌گذاری می‌کند. با این‌همه، استانداردهایی برای دسته‌بندی اتاق‌ها وجود دارد و براساس اندازه، ظرفیت، چشم‌انداز، لوکس بودن و امکانات، اسم‌های مختلفی روی آنها گذاشته می‌شود. البته امکانات اتاق خیلی به ظرفیت آن بستگی ندارد.

نوع هتل است که مشخص می‌کند در اتاق کدام امکانات وجود داشته باشد، مثل سرویس بهداشتی، حمام، مینی‌بار، چای‌ساز، مبلمان، میز تحریر و چیزهای دیگر.

اتاق یک نفره (Single)

اتاق یکنفره

اتاق سینگل یا یک نفره معمولا یک تخت دارد و اگر ستاره‌های هتل اجازه دهد، سرویس بهداشتی، حمام و یخچال هم در آن هست.

اتاق دبل  (DBL)

اتاق دبل

اگر بخواهیم اتاق دو نفره رزرو کنیم، باید سراغ اتاق دبل را بگیریم. این اتاق‌ها یک تخت‌خواب دو نفره دارند و برای زوج‌ها مناسبند.

اتاق تویین (Twin)

اتاق توئین

همیشه دو نفری که سفر می‌کنند، نمی‌خواهند کنار هم بخوابند. گاهی با دوست یا همکارمان هم‌سفر شده‌ایم. در این‌طور مواقع اتاق تویین رزرو می‌کنیم. اتاق تویین در دسته‌ اتاق‌های دو نفره قرار می‌گیرد. تفاوتش با اتاق دبل این است که دو تخت‌خواب یک نفره و مجزا دارد.

بیشتر بخوانید: چطور در دوران بارداری سفری بی دغدغه داشته باشیم؟

اتاق سه نفره (TPL)

اتاق سه نفره

به اتاق سه‌ نفره تریپل هم می‌گویند. در اتاق سه نفره ممکن است یک تخت‌خواب دو نفره و یک تخت‌خواب یک نفره قرار داده باشند. این مدل اتاق به درد خانواده‌هایی می‌خورد که یک فرزند دارند. گاهی هم این اتاق‌ها سه تخت‌خواب یک نفره دارد. باید پیش از رزرو هتل مطمئن شویم چه تخت‌خوابی در اتاق ارائه شده.

اتاق چهار نفره (Quad)

۴ نفر مسافر به اتاق چهار نفره نیاز دارند. در این اتاق‌ها ممکن است دو تخت‌خواب دو نفره قرار داده باشند یا همه‌ تخت‌ها یک نفره باشند.

اتاق کانکت (Connected/Connecting)

اتاق کانکت

اتاق کاکنت یا کانکتد درواقع به دو اتاقی می‌گویند که به هم راه دارند. در هر دو اتاق سرویس و امکانات کامل مهیاست. ویژگی کاربردی اتاق کانکت این است که برای دسترسی به اتاق دیگر، کافی‌ست از در بین دو اتاق تودرتو بگذریم. همین‌طور که می‌شود حدس زد، این نوع اتاق به‌درد خانواده‌ها می‌خورد.

سوییت مینی یا جونیور (Mini/Junior)

مینی سوئیت

انواع سوئیت‌ها از نظر ظاهری شبیه آپارتمانی کوچکند، اما با هم تفاوت‌هایی دارند. کسانی که سفر کاری می‌روند، می‌توانند اقامتگاهی رزرو کنند که هم اتاق خواب داشته باشد و هم اتاق نشیمن. سوییت مینی یا جونیور این توقع را برآورده می‌کند، چراکه محوطه‌ نشیمن با مبلمان دارد و در کنارش اتاقی برای خواب و استراحت درنظر گرفته شده.

بیشتر بخوانید: چطور با سالمندان سفر کنیم؟

سوئیت دوبلکس (Duplex)

سوئیت دوبلکس

گاهی اتاق خواب سوئیت با چند پله از قسمت نشیمن جدا می‌شود. به این نوع اتاق‌ها سوییت دوبلکس می‌گوییم.

سوئیت مدیوم (Medium)

سوئیت‌های دوخوابه، سوییت مدیوم نامیده می‌شوند و دو اتاق خواب دارند.

سوئیت رویال یا پرزیدنشال (Presidential/Royal)

سوئیت رویال

سوئیت رویال یا پرزیندشال، گران‌ترین و شیک‌ترین اتاقی‌ست که در هتل می‌شود پیدا کرد.. اگرچه فقط هتل‌های لوکس سوییت پرزیندشال دارند.

مساحت سوئیت رویال یا پرزیدنشال، از سوییت مینی و اتاق‌های معمولی خیلی بیشتر است. در این دسته سوئیت‌ها یک یا چند اتاق خواب در کنار فضای نشیمن و پذیرایی درنظر می‌گیرند. مساحت این سوئیت‌ها بین ۸۰ تا ۳۵۰ متر است.

امکانات سوئیت رویال که قیمتش هم بالاست، بسیار کامل است، دکور، تختخواب و مبلمان لوکس، مینی‌بار پروپیمان، میز کار، پیشخدمت شخصی و خلاصه همه‌ وسایل رفاهی لوکس در آن پیدا می‌کنیم.

استودیو (Studio)

سوئیت استودیو

در بین انواع اتاق های هتل، استودیو هم جا می‌گیرد. استودیو می‌تواند اتاقی یک‌ یا دو نفره باشد. تفاوتش با اتاق این است که جای ‌خواب به‌شکل کاناپه تخت‌خواب‌شو ارائه می‌شود. به‌ این ترتیب در طول روز می‌توانیم از کاناپه استفاده کنیم و موقع استراحت آن‌ را به تختخواب تبدیل کنیم.

ممکن است در استودیو آشپزخانه یا تختخواب اضافی هم پیدا کنیم. این نوع اتاق به‌ویژه برای مسافرانی مناسب است که سفرشان کاری باشد. استودیوها از ۲۵ متر کوچک‌تر نیستند.

کابانا (Cabana)

اتاق کابانا

اتاق‌های کابانا همیشه در طبقه اول هتل قرار می‌گیرند. علتش هم این است که به استخر راه دارند یا خودشان استخر اختصاصی دارند. کاباناها از ۳۰ متر کوچک‌تر نمی‌شوند. در ایران جز هتل ارم کیش، هتلی دارای چنین اتاقی نیست.

آپارتمان (Apartment)

هتل آپارتمان

اگر بخواهیم مدت طولانی در هتل اقامت کنیم، بهترین کار رزرو آپارتمان است. این نوع اقامتگاه، آشپزخانه اوپن، وسایل آشپزی و امکانات کامل دارند. اتاق‌ خواب، نشیمن، مبلمان و حمام از جمله امکاناتی‌ست که با رزرو آپارتمان می‌توانیم داشته باشیم.

اینجا خدمات خانه‌داری یک یا دو بار در هفته انجام می‌شود. اندازه‌ آپارتمان معمولا از ۹۶ متر شروع می‌شود و به ۲۵۰ متر می‌رسد.

بیشتر بخوانید: انواع هتل ها کدامند؟

ویلا (Villa)

هتل بام سبز رامسر

در بعضی از هتل‌ها، ویلا هم وجود دارد که فضای خصوصی بیشتری دارد و مجزا ساخته شده. ویلاهای لوکس علاوه بر اتاق خواب، فضای نشیمن، استخر اختصاصی، بالکن یا جکوزی دارند. ویلاها برای زوج‌ها یا سفرهای گروهی خیلی مناسبند.

گاهی اتاق‌های دیگری هم در هتل هست که براساس ویژگی‌هایشان دسته‌بندی می‌شوند. مثل اتاق‌هایی که ویژه‌ معلولان  (Disabled) هستند.

یک دسته اتاق مجاور (Adjoining) هم وجود دارد که دیوار به دیوار هم قرار دارند. اتاق‌های روبه‌رو یا همسایه(Adjacent)  معمولا دورتادور یک سالن کنار هم یا روبه‌رو قرار می‌گیرند.  مثال دیگر از انواع اتاق در هتل، اتاق ویژه‌ سیگاری‌ها (Smoking) است.

این را هم بگوییم که در بعضی از هتل‌ها امکان پذیرش یک نفر بیشتر از ظرفیت در اتاق‌ها وجود دارد. ظرفیت ممکن است به‌شکل تشک، کاناپه یا تخت‌خواب اضافه شود. اتاق‌هایی تویین یا دابل می‌توانند تخت‌خواب بزرگ‌تر از معمول داشته باشند که کینگ یا کویین نامیده می‌شوند.

نوشته اتاق های هتل چه فرقی باهم دارند؟ اولین بار در وبلاگ اسنپ تریپ. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *