آنفولانزای خوکی در گرجستان، تورهای گردشگری ایرانی همچنان به راه

با وجود اینکه دولت گرجستان مرگ چند نفر را به دلیل ابتلا به آنفولانزا تایید کرده و برخی از دانشگاههای این کشور نیز اعلام تعطیلی کردند اما همچنان تورهای گردشگری از ایران به تفلیس برقرار است.

مهر: مدتی است که شیوع آنفولانزای موسوم به آنفولانزای خوکی در کشور گرجستان شیوع پیدا کرده است. چند روز پیش منابع رسمی گرجستان تأیید کردند که تاکنون ۱۴ نفر در این کشور بر اثر ابتلا به آنفلوانزای خوکی جان خود را از دست داده اند. وزارت آموزش و پرورش گرجستان هم از برخی دانشگاههای این کشور خواست تا ۲۱ ژانویه تعطیل شوند.

وزارت امورخارجه کشورمان هم در اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به اخبار مربوط به شیوع آنفولانزای خوکی در کشور گرجستان، به هم‌وطنان عزیزی که قصد سفر به این کشور را دارند، توصیه می‌شود جز در موارد ضروری تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند.

تبلیغ تورهای گرجستان در میان آژانس داران

با این وجود اما همچنان تورهای گردشگری به سمت گرجستان برقرار است به نحوی که اکنون تورهای مسافرتی که به آنها لحظه آخری هم گفته می شود برای سه شب اقامت در تفلیس پایتخت این کشور دو میلیون و ۵۰۰ تا سه میلیون تومان نرخ در نظر گرفته اند .

با وجود اینکه احتمال وقوع این بیماری از طریق گردشگران ایرانی که به گرجستان سفر می کنند به داخل ایران وجود دارد، اما هنوز گویا وزارت بهداشت و یا متولیان در ایران توجهی به این موضوع ندارند و همچنان شاهد سفر ایرانی ها به این کشور هستند. هر چند که به دلیل اتفاقات اخیر از میزان این سفرها به گرجستان کاسته شده است و اکنون نیز در فصل سرما، سفر به گرجستان جزو مقاصد پر طرفدار در این مقطع زمانی به شمار نمی آید اما به گفته حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران هنوز هیچ اعلام رسمی به دفاتر خدمات مسافرتی مبنی بر منع سفر به گرجستان نشده است.

در این باره، رفیعی به خبرنگار مهر گفت:چه کسی باید جلوی سفر ایرانی ها را در این شرایط که می گویند آنفولانزای خوکی در گرجستان وجود دارد، بگیرد؟ من به عنوان آژانس دار و یا دولت؟ ما این درخواست را از دولت داریم اتفاقا استقبال هم می کنیم. کار درستی هست که بگویند تا اطلاع ثانوی برای جلوگیری از انتقال آنفولانزا به این کشور نروید. اما باید وزارت خارجه اعلام بحران کرده و به سازمان میراث فرهنگی ابلاغ کند و آنها هم به ما بخش نامه بزنند. تا ما به دفاتر مسافرتی بگوییم تا مدتی تور برای گرجستان برگزار نکنند.

هیچ مرجعی به صورت رسمی ممنوعیت اجرای تور را اعلام نکرد

رئیس انجمن دفاتر مسافرتی ایران بیان کرد: آژانسها اکنون با هتلهای گرجستان و شرکتهای هواپیمایی قرارداد دارند و اگر بابت آنفولانزا نباید مسافر ببرند باید یک مرجع یا متولی به آنها اعلام رسمی کند. وقتی بحرانی در کشوری وجود دارد که از دید ما مهم است، باید یکی از اعضای دولت این حالت بحرانی را اعلام کند. یا اینکه از سوی دولت گرجستان این موضوع اعلام فوق العاده شود. دولت ها نیز تعهد دارند که قراردادهای کاری بین دو طرف مانند قرارداد هتلها را کنسل و ضرر احتمالی را جبران کنند ولی وزارت خارجه تنها اعلام کرده که در اماکن عمومی مردم حاضر نشوند. ما هم در انجمن صنفی دفاتر مسافرتی بخش نامه ای به دفاتر نوشته ایم که به مسافران درباره شرایط سفر به گرجستان اطلاعات لازم داده شود.

وی افزود: توقع ما پس از بی احترامی هایی که به شهروندان ایرانی شد، عذرخواهی دولت گرجستان است اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. آنها می بایست رفتار خود را ترمیم می کردند. دولت گرجستان سخت گیری هایش را انجام می دهد و رفتارش را تا حدودی متعادل کرده اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم. توقع ما از دولت گرجستان نشان دادن در باغ سبز و یا پهن کردن فرش قرمز جلوی گردشگران ایرانی نیست اما باید آنها هم از ایرانی ها مهمان نوازی کنند همانطور که ما مهمان نواز هستیم. امیدواریم که آنها حقوق توریست را بشناسند. با این حال هنوز سخت گیری های آنها ادامه دارد.

رفیعی بیان کرد: این دولت گرجستان بود که اعلام کرد به ایرانی ها اقامت می دهیم ایرانی ها هم سرمایه گذاری کرده و حساب بانکی در تفلیس باز کردند. آنها به ایران آمده و گفتند که امکانات لازم را برای سفر ایرانی ها فراهم می کنیم. پس باید پیگیر حضور آنها باشند. اما به یک بار دیدیم که با تغییر دولتشان چندین نفر از افرادی که می خواستند بنا به هر دلیل به این کشور سفر کنند دیپورت شدند. این اتفاق از نظر ما تخلف بوده است. ما توقع داشتیم تا گرجستان این اتفاق را جبران کند اما نکرد.

آنچه که به نظر می رسد این است که اگرچه دولت گرجستان حالت فوق العاده و بحرانی کشورش را درک کرده است اما گویا این موضوع هنوز در میان متولیان در ایران و مردم کشورمان جدی به نظر نمی رسد به همین دلیل است که نه ابلاغ رسمی صورت می گیرد و نه مردم از سفر به این کشور خودداری می کنند حتی اگر این سفر به قیمت جانشان تمام شود.

پیش از این در رابطه با بحران جلیقه زردها در کشور فرانسه نیز سازمان میراث فرهنگی هیچ هشداری درباره سفر ایرانی ها به این کشور نداد. این درحالی بود که این اقدامات در فرانسه به یک بحران تبدیل شده بود. شاید می بایست منتظر یک اتفاق باشیم تا این حالت های بحرانی اعلام رسمی شوند!

The post آنفولانزای خوکی در گرجستان، تورهای گردشگری ایرانی همچنان به راه appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *